פילינג עמוק – למה עושים פיל מכל פילינג? חלק ב’

פילינג לפני ואחרי

פילינג עמוק, פילינג כימי עמוק ( פילינג חלק ב’)

(09.04.06  22:00)
לאחר שהבנו מה זה פילינג ולמדנו את סוגי הפילינג הטבעי, נעבור לסדרה הרצינית יותר שגם נותנת תוצאות משמעותיות יותר, הפילינג הכימי.

הפילינג הכימי קיים כבר יותר מחמישים שנה וגם הוא מתחלק לשלושה סוגים שונים, על פי עומק חדירתו החומר לעור, סוג החומר ועומק הקילוף. בכל דרגותיו, מבוצע הפילינג הכימי אך ורק על ידי רופא ורצוי שיהיה כמה שיותר מנוסה בתחום. קילוף כימי הוא שיטה שבה משתמשים בחומרים כימיים חריפים כמו פנול או חומצה תלת כלורית (Trichloracetic acid) או בקיצורT.C.A., לסילוק השכבה החיצונית של העור, האפידרמיס, ולעיתים אף מגיעים עד לשכבות העמוקות של הדרמיס.

בדרגת הקילוף אשר מגיעה לשכבת הדרמיס, הרופא מגיע לתאי המלוניציטים אשר אחראים למלנין, הפיגמנט הנותן לנו את גווני העור הכהים והצהובים למיניהם, לכן בעומק זה הטיפול ייעשה רק לבעלות עור בהיר.

מכיוון שמדובר בכוויה מכוונת, אשר מגיעה עד לדרגה שנייה, רצוי להדגיש כי מומחיות הרופא בתחום הפילינג הכימי וכמות הניסיון שיש לו עם מטופלים הם חשובים מאוד להצלחת הטיפול וקבלת התוצאות האופטימאליות. רופא שישגה בהתאמת סוג הפילינג למטופל, יכול להשאיר צלקות או כתמי פיגמנטציה. אם אתם יודעים שבחרתם רופא טוב, אין חשש לדאגה, בסך הכול פילינג כימי זהו טיפול שנותן תוצאות מדהימות והרבה פעמים חוסך ניתוח מתיחת פנים, שיותר יקר, עם סיכונים גבוהים יותר, אינו משפר את הרכב העור ובמקרים מסוימים נותן גם תוצאות פחות יפות.

הקילוף משמש לטשטוש סימני הזדקנות פיזיולוגים כמו קמטים וקמטוטים, כתמי גיל, כתמים הורמונאליים, נמשים שנוצרו מהשמש וצלקות קטנות. הפילינג הכימי גם משפר את בניית סיבי הקולגן והאלסטין, ובכך משפר את מראה העור וגמישותו. כמו הפילינג הטבעי, גם הפילינג הכימי משפר את זרימת הדם, זרימת מערכת הלימפה, זרימת החמצן וחילוף החומרים בעור.

פילינג כימי קל

בדרגה זו משתמשים בתמיסה נוזלית המכילה חומצה תלת כלורית
(T.C.A) בריכוז נמוך של 15% עד 20%. מורחים את התמיסה עם צמר גפן על העור וממתינים מספר דקות, העור ייהפך חיוור ותורגש תחושת חום בפנים ועקצוצים קלים. מדובר ביצירת כוויה כימית קלה אשר בעקבותיה בא קילוף דק וקל, בדרך כלל חמישה ימים אחרי הטיפול.  הסיכונים בדרגה זו הם נמוכים מאוד, אי הנוחות היא מזערית וזמן החלמה מהיר. ניתן לחזור על טיפול זה מספר פעמים נוספות ולהשיג תוצאות טובות יותר, שיטה זו מומלצת בדרך כלל, על ידי הרופאים, לבעלי עור כהה כאשר לא רוצים לסכן אותם עם פילינג עמוק יותר.

תוצאות טיפול זה משתלמות, העור נראה חלק יותר, כתמים מתבהרים, זרימת הדם והמערכת הלימפטית משתפרת ובכך חילוף החומרים וזרימת החמצן לעור.כמובן שלאחר טיפול זה יש להימנע מלהיחשף לשמש, ובמקרים של חוסר ברירה למרוח מקדם הגנה בדרגה גבוהה (לפחות  spf 30).

פילינג כימי בינוני

קילוף כימי בדרגה בינונית חודר עד השכבות העליונות של שכבת הדרמיס והוא  מתבצע בקליניקה, ללא הרדמה, על ידי רופא מומחה בלבד!התמיסה הנוזלית לטיפול זה יכולה להיות 35%-50% של חומצה תלת כלורית (T.C.A.) או פנול באחוזים נמוכים יותר. הרופא יימרח אותה על הפנים בעזרת צמר גפן והפנים ייהפכו להיות לבנים למשך מספר דקות. באותו זמן תרגישו תחושת חום וצריבה באזור בו נמרח החומר. בזמן הטיפול ניתן להרגיע את הצריבה והחום על ידי כיוון מאוורר מול הפנים.

כעבור המתנה של כ 10 דקות העור ייעשה אדמדם והצריבה תחלוף, לאחר מכן העור יתנפח קלות, במיוחד סביב העיניים, ניתן להרגיע את הפנים עם רטיות רטובות וקרות. מספר ימים לאחר הטיפול, העור, שנעשה אפרפר, מתקלף במשך יומיים עד ארבעה ימים ומתגלה לעינינו העור החדש. מיום הטיפול עד הקילוף וחידוש העור, ייעברו שבוע עד עשרה ימים, בימים אלו וגם למשך תקופה ארוכה אחרי, אין לחשוף את עור הפנים לשמש! שוב, אם אין ברירה, למרוח קרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה.

בתקופה שלאחר הפילינג, מומלץ בחום לעשות טיפולי החדרת לחות ולמרוח תכשירים המזינים את העור, זאת משום שלאחר הטיפול בונה העור את השכבות העליונות והוא חשוף וזקוק לחומרי בניה, לכן הוא "ייבלע" את החומרים המזינים אשר תיתנו לו. לאחר עשרה ימים, כאשר יתגלה לו העור החדש, תוכלו לראות את התוצאות, קמטוטים ייעלמו, כתמי שמש וזקנה יופחתו, העור יהיה חלק יותר, בריא יותר ונעים למגע. בניית הקולגן והאלסטין תשתפר ותיתן לעור גמישות טובה יותר, יחד עם הזנה טובה יותר, זרימת חמצן וחילוף חומרים טובים יותר. באמת תרגישו כאילו הסרתם שנים ממראה הפנים.

פילינג עמוק

בפילינג זה משתמשים בדרך כלל בתמיסה בעלת חומר כימי פעיל בשם פנול, אך גם ניתן לבצע טיפול זה עם חומצה תלת כלורית (T.C.A)  בריכוז הגבוה מ- 50%. בשיטה זו מקלפים את כל השכבות העליונות של העור ובעצם מגיעים עד לשכבות העמוקות של שכבת הדרמיס, לכן טיפול זה לא נעשה לכהי עור או לבעלי גוון "צהוב" מידי, זאת  מכיוון שהוא יכול לפגוע בתאים המייצרים את המלנין, הפיגמנט הנותן לנו את גווני העור הכהים, ובכך לגרום לכתמי פיגמנטציה.

פילינג עמוק מבוצע אך ורק בחדר ניתוח, זאת מכיוון שחדירת החומר היא עמוקה ודורשת השגחה וטשטוש המטופל על ידי רופא מרדים. התמיסה נמרחת על הפנים ותוך דקות הן נהיות לבנות מאוד לעשר דקות עד רבע שעה , לאחר חצי שעה עד שעה העור הופך לאדום ומתחיל להתנפח, נפיחות זו תרד עם הזמן. בסיום הטיפול עוטפים את הפנים, או האזור המטופל, עם מסכה אטומה המגנה על העור מפני זיהומים. לאחר יום יומיים מורידים את המסכה ועל העור הבצקתי ונפוח שהתגלה לנו, מורחים אבקה מייבשת אשר תפקידה לספוח את הנוזלים שהעור יפריש. הטיפול נעשה באשפוז של יומיים עד ארבעה ימים, בימים אלו ישנה תחושה של אי נעימות, אך כל אלו ייעלמו עם בוא התוצאות…..

לאחר שבועיים יתקלף העור המת שהפך צבעו לחום והעור שמתחתיו אשר הגליד וצמח, נחשף כחדש רענן ובריא. מכיוון שלאחר הקילוף העור מתוח וורדרד כפני תינוק, לא תמיד הרופא ייבצע את הטיפול בהחלקה טוטאלית, על מנת שיהיה איזון גם אצל נשים מבוגרות יותר. פנים חלקות מידי ייראו מוזר ולא מתאימים לאישה מבוגרת.

פילינג עמוק הוא ללא ספק בעל התוצאות הדרסטיות ביותר והרבה פעמים הוא מחליף ניתוח מתיחת פנים אשר יקר יותר, בעל סיכונים גבוהים יותר וללא הערך המוסף החשוב של חידוש העור, שיפור בניית התאים וזרימת מערכות הדם הלימפה וחילוף החומרים.

הפילינג, שמגיע עד השכבה העמוקה של הדרמיס, משפר את בניית הקולגן וכמות סיבי האלסטין, מה שמשפר את גמישותו ומראהו של העור, זרימת הדם לתאים משתפרת, ומכך זרימת החמצן וחילוף החומרים, כמו כן משתפרת זרימת מערכת הלימפה. קילוף העור מבהיר עד מעלים לגמרי, כתמי שמש,נמשים, כתמי גיל, כתמים הורמונאליים, כתמים מפצעי אקנה, מבהיר צלקות קטנות, קמטים וקמטוטים ונותן לעור מראה צעיר חלק וקטיפתי. חשיפת העור לשמש אסורה בהחלט למשך מספר חודשים, אך תוצאות הטיפול שמחזיקות עד מספר שנים טובות, שוות את זה.

זהו, אחרי שלמדנו ואנו מכירים את כל סוגי הפילינג הטבעיים והכימיים, נסכם כמה דברים חשובים שכדאי לזכור:

  • אחרי כל פילינג, העור שלכם יהיה רגיש לקרני השמש, לכן חשוב לברוח ממנה, אם אין ברירה, למרוח מקדם הגנה גבוה, לפחות 30 spf.
  • ככל שהפילינג יותר עמוק, כך עולה גם רמת הרגישות לקרני השמש ופרק הזמן שתצטרכו להסתתר ממנה, אל תתעצלו להימרח או להתחמק מהשמש, היא יכולה להרוס את כל מה שרציתם לבנות.
  • תמיד, אבל תמיד (!!!) ודאו שהרופא או הקוסמטיקאית אליהם פניתם, מומחים בתחום הפילינג ויודעים מה הם עושים.
  • רופא או קוסמטיקאית טובים, יידעו לסנן מטופלים שלא מתאימים לטיפול,  וכמו כן הם ידעו להתאים את הפילינג הנכון למטופל.
  • כמובן שמטפל טוב לא יגרום נזק מיותר לעור כתוצאה מעבודה לא נכונה, הרכב חומרים שגוי או התאמה לא נכונה של מטופל לטיפול.
  • במידה ומשהו לא נראה לכם, אל תתביישו לבדוק רופא נוסף או לבקש לראות מטופלים אחרים ותוצאותיהם.
  • לא משנה איזה סוג של פילינג אתם עושים,  אל תשכחו לציין בפני המטפל כל בעיה בריאותית, במיוחד אם היא קשורה לעור, חילוף חומרים,מחלת הרפס חוזרת, מערכת הדם, הכליות, נטייה לקבל צלקות ועוד.

כתיבת תגובה