שיער לעזאזל

hair-removal

רגליים, ידיים, פנים ואיפה לא? בכל מקום הצמיח לנו הטבע שיער ודאג שיהיה לנו הגנה מפני לכלוך וחיידקים ומפני חום
וקור או התייבשות. כיום מי צריך שיער על הגוף? הוא מציק, לא אסתטי ובדרך כלל מפריע לבני הזוג.

בעבר, נשים היו מורידות שיער על ידי חוט, שעווה או פינצטה, שיטות כואבות למדי, או על ידי גילוח, דבר שעיבה את השיער ועשה אותו יותר כהה. כיום גם הגברים הבינו שלהתגלח לא יספיק, וגם בנות זוגם היו מעדיפות אותם ללא שיער מיותר בגוף.
עם התפתחות הטכנולוגיה והרפואה, נמצאו מספר שיטות להסרת שיער לצמיתות. הלייזר והקרן אור (נקרא לרוב אינפרא אדום), הן השיטות להסרת שיער משטחי עור גדולים והאפילציה, הותיקה מכולם, אשר משמשת להסרת שיער נקודתית. על שיטות אלו נרחיב בכתבה, נסביר מהם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן וניתן מענה לשאלות כמו למי ומתי מתאימה כל שיטה.

"הסרת שיער לצמיתות", למה הכוונה?

מטופלים רבים חושבים שהאזור בו יורידו שיער, יהיה חלק לחלוטין ונטול שיער. למעשה זה לא נכון וישנם מספר גורמים לצמיחת שיער לאחר טיפול:
לייזר וקרן אור מורידים כ90-95 אחוז מהשיער, שאר השיער נחלש מהשורש והופך דק או פלומתי יותר. אדם שעובר שינויים הורמונליים, גופו יכול להצמיח שיער מחדש באזורים בהם עבר טיפול. בעור ישנו מחזור צמיחת שיער, ובזמן הטיפול לא כל השורשים פעילים ומצמיחים שיער, זוהי גם אחת הסיבות שטיפול להסרת שיער נמשך מספר חודשים. הסיבה האחרונה לצמיחת שיער לאחר טיפול היא נדירה יותר וקיימת אצל הנשים באזור הצוואר, לייזר וקרן אור מפיצים חום אשר מגרה הורמונלית את העור וגורם לו לפתח ולהצמיח שיער מחדש.
על מנת להבין יותר טוב את ההבדלים בין השיטות, חשוב לציין מספר פרטים. כל השיטות עובדות על ידי הריסת שורש השיער ובכך מונעות את צמיחתו בעתיד. מבין כל הגורמים המשפיעים על הצלחת הטיפול וחיסול השיער, הגורם הכי חשוב הוא מיומנות המטפל, מטפל טוב יידע איזו שיטה יותר עדיפה, באיזו עוצמה להשתמש וכיצד להימנע מנזקים לעור. הצלחת טיפול הסרת שיער בלייזר או קרן אור תלויה במספר גורמים, עובי השיער, הפיגמנט שלו, מחזור צמיחתו וגוון העור עצמו. הורדת שיער על ידי אפילציה פחות תלויה בגורמים אלו ויותר במיומנות המטפלת.

לייזר

הלייזר נוצר על ידי ריכוז אנרגיה דרך גזים או גבישים מסוימים, כך נוצרת קרן אור בעלת אורך גל אחד. עם ריכוזו, מפיק הלייזר חום והורס את שורש השיער.  הלייזר, בזכות אורך הגל היחיד, "מזהה" ומתרכז בצבע השיער הכהה, והחום שהוא יוצר הורס את שורש השיער עצמו. ישנם אזורים שניתן יהיה לראות תוצאות כבר בטיפולים הראשונים, כמו המפשעה, הרגליים ובית שחי. לעומתם, באזורים כמו הגב, הכתפיים והפנים התוצאות ייראו לאחר טיפול נוסף או שניים.
חשוב לציין שהסרת השיער באיזור המטופל נעה בסביבות 90% הצלחה.
לפני טיפול הסרת שיער בלייזר, מומלץ לגלח את השיער באזור בו אנחנו מטפלים, כך כשהלייזר יחמם את השיער, הוא יקלוט את החלק שנשאר בתוך העור ולא ישרוף את פני העור עצמו.
לאחר הטיפול, העור יהיה אדמדם וייתכנו עקצוצים קלים באזור המטופל. לעיתים ייתכנו כויות קלות שייעלמו תוך יומיים בערך. במקרים נדירים יותר תהיה פיגמנטציה  אשר תעבור תוך שבועיים שלושה.
הלייזר אינו מתאים לבעלי שיער בהיר ועור כהה או שזוף, זאת מכיוון שהוא לא יודע להפריד בין גווני העור לשיער כאשר הם דומים מידי. בנוסף הלייזר אינו מתאים למי שעובר שינויים הורמונליים כמו אצל נשים בהריון או צעירים בגיל ההתפתחות. כמובן שבעלי עור רגיש, המפתחים מהר צלקות או משתמשים בתרופות כגון ראקוטן המשפיעות על ההורמונים, כדאי לקבל ייעוץ מקצועי ואמין.

קרן אור-אינפרא אדום

הקרן אור עובדת בעצם באותה שיטה של הלייזר. ההבדל הוא, שקרן אור משלבת בתוכה מספר אורכי גל ולכן יתרונה על הלייזר הוא, שניתן להתאים את הטיפול לבעלי עור כהה יותר. לרוב קוראים לטיפול בקרן אור "הסרת שיער באינפרא אדום", למרות שיש בטיפול מספר אורכי גל ולא רק זה המייצר את האינפרא אדום. מטפל טוב יידע להתאים את עוצמת הגל הנכונה על פי גוון העור של המטופל. חשוב לציין שקרן האור לא פותרת את הבעיה של בעלי השיער הבהיר, זאת מכיוון שגם היא "מזהה" גוונים כהים ולא בהירים. תופעות הלוואי דומות מאוד לשימוש בלייזר, אדמומיות, עקצוצים ולעיתים כוויות קלות. הסרת שיער בטכניקה זו מתאימה גם לכהי העור וישנם סיכויי הצלחה גבוהים יותר להיפטר משיער מיותר.

אפילציה

האפילציה היא השיטה העתיקה ביותר להסרת שיער לצמיתות, וגם היחידה שמגיעה ל-100% הצלחה.
ב- 1875, צ’ארלס מישל, רופא עיניים, חיפש פיתרון לבעיית ריסים אשר צמחו במהופך וגרמו לדלקות עיניים קשות. הפיתרון היה, חיבור מחט לשתי אלקטרודות, החדרתה לשורש שיער הריסים והריסתו על ידי חשמל.
אפילציה בעצם עובדת באותה שיטה, מחדירים לשורש השיער מחט דקיקה, וזרם חשמלי הורס אותו.
מכיוון שמדובר על החדרת מחט לעור, חשוב לבדוק מי מטפל בכם, רצוי שהמטפל יהיה כמה שיותר מקצועי בתחום ובעל ניסיון רב ומוכח. מטפל לא מיומן ומקצועי יכול להשאיר לכם כתמים, ליצור כוויות תת עוריות או שהשיער יחזור ויצמח.
באפילציה מסירים שיער אחת אחרי השנייה, הטיפול ארוך ואינו מתאים לשטחי עור גדולים.
אז מתי זה כן מתאים? אפילציה מתאימה כהשלמה לאחר לייזר או קרן אור, ולאזורים קטנים כמו הפאות, גבות, סנטר וכו’.

לסיכום, במידה והחלטתם שהגיע הזמן להיפטר מהשיער המיותר, הקפידו לא להגיע שזופים לפני טיפול, שימו לב שהטיפול הוא באמת המתאים לכם ולאזור שבחרתם לטפל בו. שימו לב שהמטפל הוא מיומן ומקצועי והסבו לתשומת לבו כל רגישות או בעיה שידועה לכם וכל גלולה או תרופה שאתם לוקחים.
שיהיה בהחלקה….:-)

לקריאה נוספת:

כתיבת תגובה