הרפלקסולוגיה ומה שמאחוריה.

 מהי הרפלקסולוגיה? מה מקורה? וכיצד היא פועלת על גופינו?

בעבר, במשך עשרות ומאות אלפי שנים, בני האדם היו הולכים יחפים, כפות רגלינו דרכו על הקרקע והיו חשופות לחדירה של עצמים חדים, עקיצות של חרקים שונים ואף הכשות נחשים וזוחלים למיניהם. המצאת הנעליים נתנה פתרון לכל בעיות הרגליים החשופות ומנעה פגיעה בהם, אולם כאשר האדם החל לנעול נעליים ולהגן על רגליו מפני פציעות, הוא איבד את המגע עם האדמה ובכך איבד את פעולת העיסוי הטבעי שקיבל כתוצאה מהליכה על קרקע לא שטוחה, בעלת בליטות טבעיות שנוצרו מהחול, אבנים, סלעים, צמחיה וכו’. מתוך רעיון זה צמח הצורך בתחליף אשר יפיק את אותן התועלות, אחת מטכניקות העיסוי הנפוצות, אשר נחשבת יעילה ונותנת את המענה לבעיה זו, היא הרפלקסולוגיה.

הרפלקסולוגיה מהי?

הרפלקסולוגיה הינה שיטת עיסוי אשר הייתה קיימת בצורות שונות לפני מאות ואלפי שנים. בתרבויות שונות בעולם נמצאו עדויות ותיאורים של טכניקות עיסוי לכף הרגל אשר הקלו על המטופלים. בתחילת המאה ה-20 ד"ר וילאם פיצ’גראלד פיתח תיאוריה וטכניקת עיסוי של כף הרגל, שקיבלה את שמה המוכר לנו היום. באמצע המאה הקודמת, יוניס אינגרהם, שחקר את הטכניקה במשך 20 שנה, נתן לה את שמה. את המקור הוא לקח מהמילה Reflection, שפירושה "השתקפות". הכוונה הייתה להציג את הרעיון שעומד מאחורי הטכניקה, שהוא השתקפות מכלול איברי האדם, הרגש והמחשבה שלו דרך נקודות מסוימות בכפות רגליו. הרפלקסולוגיה מבוססת על טכניקות של לחיצות, חימום ועיסוי נקודות אנרגיה אלו, כך  היא משפיעה לטובה על האיברים ומאזנת את האנרגיה הזורמת בגוף.

האנרגיה שבגופינו.

בתרבויות רבות מתוארת אנרגיה הזורמת בגופינו, אחת העתיקות מבין התרבויות היא הרפואה הסינית, הקיימת יותר מ 4000 שנה, לאנרגיה זו הסינים קוראים צ’י. האנרגיה מתוארת בדרך כלל גם כמשותפת וזורמת בכל חי צומח ודומם בעולם. בגוף האדם, יש לאנרגיה זו ערוצים מסוימים בהם היא זורמת ומשם מגיעה לכל תא ותא. כמו בהרבה תיאוריות עתיקות אחרות, הרפלקסולוגיה מחלקת את הנקודות בכף הרגל, המקושרות לאיברי הגוף, לארבעת היסודות אדמה, מים, אש ואוויר.

– יסוד האדמה מייצג את שורש האדם, את התכונות הבסיסיות שהורישו לו הוריו ואשר פיתח לבד בשנים הראשונות לחייו. בכף הרגל, איזור העקב הוא החלק המסמל את  האיברים והתכונות השייכים ליסוד האדמה. איברים ותכונות אלו הם הרגליים, איברי הרבייה שלנו, רמת הפוריות, האגן, ירכיים, רמת החשיבות שאנו מייחסים למסגרת המשפחה והבית ועוד.

– יסוד המים מייצג את הרגשות שלנו- פחד, שנאה, אהבה, "תחושות הבטן", תסכול ועוד. רגשות, כמו המים, צריכים לזרום ולהתחלף כל הזמן, כאשר אנו נתקעים על רגש מסוים ונותנים לו להשתלט עלינו, אנו בדך כלל לוקחים החלטות שגויות ומצב הרוח שלנו יורד. בגופינו איברי המים הם הכליות, כבד, מערכת העיכול, הטחול והסרעפת . איברים אלו משתקפים באזור הקשת של כף הרגל ומרכזה.

– יסוד האש מייצג את הרצונות והתשוקות שלנו, את רמת ההבעה והיצירתיות שטמונים בנו. איברי הגוף המשתייכים ליסוד זה הם הלב, כתפיים, ריאות, בית החזה והשכמות. הנקודות בכף הרגל, המתקשרות לאיברים אלו, נמצאות באזור הכריות של כף הרגל והחיבור שבין קשת כף הרגל לכריות.

– יסוד האוויר מייצג את יכולת ההתבטאות שלנו, הדמיון, את רמת האינטלקט, הפתיחות והרוחניות שבנו. מבחינת איברי הגוף, יסוד האוויר מתקשר לראש והצוואר ומייצג את כל הבעיות הקשורות אליהם.  בכף הרגל נוכל למצוא את הנקודות המשקפות את הראש והצוואר באזור כריות האצבעות, האצבעות והחיבור שלהם עם כף הרגל.

חסימות האנרגיה

כאשר האנרגיה אינה תקינה, הערוצים בה היא זורמת נחסמים ונוצרים שיבושים המשפיעים לרעה ומביאים עלינו את כל התחלואות. חסימות האנרגיה נקראות גם "קריסטלים", כאשר נוצרת חסימת אנרגיה הקשורה לאיבר מסוים, האיבר אינו מקבל את החומרים להם הוא זקוק על מנת לתפקד כראוי, אי קבלת החומרים החיוניים מגבירה את חסימת האנרגיה ובעצם אנו נכנסים למעגל קסמים בו הפגיעה בגופינו הולכת ומתגברת. הרפלקסולוגיה באה לפתור מצבים אלו, בהם זרימת האנרגיה אינה תקינה. נוכל לזהות נקודות בכף הרגל, בהם יש קריסטלים, מכיוון שהן יהיו כואבות או רגישות יותר למגע.

ממה מושפעת זרימת האנרגיה?

הגורמים המשפיעים על זרימת האנרגיה, מאזנים אותה או גורמים חסימתה הם רבים- תזונה טובה, פעילות גופנית, הבנה והגשמה עצמית וכמובן רפלקסולוגיה, נחשבים כגורמים המאזנים את האנרגיה ושומרים על זרימה תקינה לכל האיברים. תזונה לקויה, מתחים ואי שקט נפשי, רעלים שאנו מכניסים לגופינו בדרכים שונות ואי פעילות גופנית, אלו הדברים המשפיעים לרעה על זרימת האנרגיה וגורמים לחסימתה.

– תזונה לקויה מתבטאת במאכלים עתירי שומן, מלחים ומאכלים מעובדים, אכילה בשעות לא סדירות ומחסור בחומרים החיוניים לבניית הגוף ותחזוקו כמו ויטמינים ברזל וכו’.

– זיהום אויר, עישון, אכילת סוכר לבן, שתיית קפאין ואלכוהול, כל אלו ועוד, הם רעלים רבים שאנו מכניסים לגופינו ושמשפיעים גם כן על זרימת האנרגיה ומזרזים את חסימתה.

– מתחים אשר נוצרים כתוצאה מחרדה ועצבים בסביבת העבודה הבית והמשפחה, אי שקט נפשי ומחשבות שליליות וטורדניות משפיעים לרעה על הנפש וההרמוניה של הגוף ובכך פוגעות וחוסמות את זרימת האנרגיה.

– תזונה מאוזנת תהיה כמות מזון נכונה ואספקת החומרים החיוניים לגוף. על מנת לדעת כמה ומה רצוי לאכול, מומלץ לגשת לפגישה עם תזונאי/ת על מנת להתאים תפריט בדרך כלל גם על פי תוצאות בדיקות. המאמץ הוא לא גדול ויהיה שווה את התמורה והתוצאות.

–  פעילות גופנית חשובה לשמירה על זרימת אנרגיה תקינה, חיזוק השרירים וגמישותם שומרים על תנועות האיברים ובכך על האנרגיה הזורמת בהם. פיתוח של סיבולת לב/ריאה ישפרו את  זרימת הדם, החמצן והחומרים החיוניים לאיברי הגוף וכך האנרגיה תזרום טוב יותר. חוסר בפעילות גופנית ינוון את גופינו, האיברים יהיו פחות גמישים וזרימת  הדם והחמצן בגוף יפגעו.

לאילו בעיות הרפלקסולוגיה נותנת מענה?

הבעיות הרפואיות שניתן לפתור וההשפעות החיוביות שניתן להשיג על ידי הרפלקסולוגיה הם רבות.
לרפלקסולוגיה מיוחס הרבה השפעות חיוביות, על ידי עיסוי הנקודות ולחיצה עליהן בעוצמות ותנועות שונות, מתאזנים ערוצי האנרגיה. איזון זה יכול לתרום ולפתור בעיות רבות, לדוגמא:

– שיפור זרימת מערכות הדם והלימפה ובכך את אספקת החומרים החיוניים לגוף, זרימת החמצן לתאים וניקוי הגוף מרעליו, סדרת עיסויים אף יכולה לשפר בעיות לחץ דם לאורך זמן . בנוסף, העיסוי תורם לחיזוק המערכת החיסונית וליכולות הריפוי הטבעיות של הגוף.

– העיסוי, בין השאר גם על ידי הפגת מתחים ולחצים והרגעת הגוף, עוזר לשיפור פעילות מערכת העיקול ודרכי השתן.

– מבחינת כאבים אורטופדיים, הרפלקסולוגיה יכולה לשכך ולפתור בעיות עצבים, וצוואר, כאבי גב ופרקים, רגליים וכדומה.

–  ניתן להשיג הקלה משמעותית לכאבי ראש, העיסוי מחדד את קו המחשבה ומחזק את הנפש ומשפר את ההרגשה הכללית וממלא את הגוף בתחושה של רעננות.

– שיפור חילוף החומרים לא רק משפר רק את בריאות הגוף אלא גם תורם רבות למראה העור ושומר עליו צעיר וגמיש, שילוב עם תזונה נכונה ייתן תוצאות שישמרו שנים.

תדירות וכמות טיפולים

כמות הטיפולים משתנה והיא תלויה בגורמים רבים. אדם המעשן, מתבטל ולא אוכל מאוזן, סביר להניח שיזדקק ליותר טיפולים שוטפים מאשר אדם השומר על תזונה נכונה ועושה פעילות גופנית באופן מסודר, כמובן שקשה לשמור על כל המצוות ולכן גם אדם השומר על עצמו, צריך מדי פעם למלא מצברים. לעיתים הפגיעה בגוף לא תלויה בנו, תאונה שעברנו או חוויה טראומתית שהביאה לירידת האנרגיה, יידרשו יותר טיפולים. בזמן תקופת החלמה או לפתרון בעיות כרוניות ובכלל, המטפל ייבנה תוכנית של סידרת טיפולים, בניה נכונה תוכל להשיג את תוצאות טובות יותר. ניסיון המטפל, רמת המקצועיות שלו, ההכרה עם גוף האדם ויכולות היישום של הרפלקסולוגיה הם התנאים הכרחיים להצלחת הטיפול, לכן  חשוב לוודא כי המטפל מקצועי, אל תהססו לבקש המלצות על מנת להפיג חששות. טיפולים שוטפים, ללא בעיה מסוימת, מומלץ לעשות עיסוי אחת לחודש או מספר פעמים בודדות בשנה, תלוי במטופל. לפתרון של בעיות רפואיות מסוימות, סידרת הטיפולים יכולה להיות קצרה או ארוכה, בתדירות גבוה או לעיתים רחוקות יותר, תלוי בבעיה.

לסיכום, אם אתם מרגישים חסרי אנרגיה, משהו מציק לכם, או שאתם סובלים מכאב שלא נמצא לו פתרון, ייתכן והרפלקסולוגיה תיתן לכם מענה, רק לא לשכוח כי חשוב לבדוק את מיומנות המטפל ואף רצוי לבקש המלצות. יש לראות את הרפלקסולוגיה כטיפול היכול לתת מענה לבעיות, אולם יחד עם זאת ישנן בעיות רפואיות ומחלות שהרפואה המודרנית נותנת את המענה הטוב ביותר. בכל מקרה, גם אם אתם לא מטופלים ברפלקסולוגיה, שמירה על תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית תעזור לשמור על רמת אנרגיה גבוהה יותר,  זו המלצה שכל רפואה, מודרנית או עתיקה, מאמינה בה.

כתיבת תגובה