הכינו גופכם לקיץ- טיפים לקיץ.

החורף הגיע לקיצו והקיץ הגיע לא לבדו, איתו גם הצורך לשנות את היחס שלנו אל גופינו. בקיץ החם שבארצנו אנו חשופים פי כמה לקרני השמש מאשר בחורף, לא רק בגלל שהשמש חמה יותר והקרינה חזקה יותר, אלא גם משום שאנו נמצאים יותר זמן מחוץ לבית ושוהים עירומים למחצה על חוף הים ובבריכה. שילוב של קרני השמש עם הלחות והחום, יחד עם החול או הכלור של הבריכה, אלו הם הגורמים העיקריים לנזקי הגוף בימי הקיץ. על מנת להתגונן ולתת מענה לנזקי הקיץ הכנו לכם מספר טיפים מכף רגל ועד ראש ולמרות שנאמר כבר הכול בעבר חשבנו שחשוב להזכיר טיפים ישנים ולתת גם כמה חדשים. אז נכון, אמרנו "מכף רגל ועד ראש" אבל למען הנוחות אנו נתחיל דווקא מהראש ונמשיך מטה עד כפות הרגליים.

(1.טיפים לשיער הראש  2.טיפים לפנים ואיפור נכון  3.טיפים לשמירה על הגוף  4.טיפים לרגליים)


השיער
שיער ראשנו הינו אחד האיברים שהכי הרבה נחשפים לשמש ולמרות זאת אנו לרוב לא מייחסים לו חשיבות ומגנים עליו בימי הקיץ. כאשר אנו שוהים הרבה זמן תחת השמש הקופחת על ראשנו רצוי לבצע כמה פעולות לפני ובכך לתת תרופה למכה.

1- על מנת לתת הגנה מושלמת לשיערנו בזמן השהייה הארוכה בים או בבריכה, נמרח קרם מרכך ללא שטיפה, אשר יזין את שיערנו בלחות, לאחר ספיגת הקרם בשיער נמרח קרם הגנה בעל מקדם גבוהה, לפחות  15 s.p.f., זאת מכיוון ששיערנו כהה יותר מהגוף וקולט יותר קרני שמש. שילוב של שני קרמים אלו יעניק את ההגנה הטובה ביותר שניתן ליצור מפני השמש ותשמור שהשיער יתייבש כמה שפחות.

2- מריחת חומרים שומניים על השיער רק יעזרו לקרני השמש לטגן את השיער והקרקפת ולכן לא מומלץ להשתמש בחומרים שומניים כלל.

3- ביום יום רצוי להשתמש בשמפו ומרכך בעלי מקדמי הגנה, אשר יעזרו לשמור על שיערנו מפני קרני השמש. (ישנן מספר חברות אשר ייצרו שמפו ומרכך כאילו).

4- איסוף השיער וחבישת כובע יצמצמו את שטח הפנים של השיער הנחשף לשמש וימזערו את הנזקים, לכן גם בשהייה בים רצוי שהשיער יהיה אסוף.

5- שטיפת השיער במים מתוקים לפני הטבילה בים, תעזור לשיער לדחות את המליחות של מי הים ובכך לצמצם את נזקי המלח.

6- שטיפה כפולה, עם שמפו ומרכך מזין לחות לאחר השהייה בבריכה או בים יחזירו לשיער את חיוניותו וינקו אותו מהמלחים והכלור המזיקים. בימי הקיץ, רצוי באופן קבוע, לחפוף אחת ליומיים במרכך שיער בנוסף לשמפו, נהוג להתבלבל ולחשוב שכל מרכי השיער הם מזיני לחות לכן שימו לב כי המרכך שבחרתם הינו כזה. לבעלי שיער יבש מומלץ להשתמש בקרם מזין לחות ללא שטיפה מעבר למרכך, במיוחד לאחר השהייה בים או בבריכה.

7- שיער שעבר צביעה, החלקה או סלסול מתייבש עוד יותר משיער שלא עבר תהליכים כימיים או חימום כלשהו ולכן על מנת לשמור על שיער כזה נעניק לו טיפולי מחדירי לחות עם קרם מתאים.

8- לבעלות הבלונד, אשר שיערם משתזף לאור השמש ומקבל גוון כהה יותר, מריחת מיץ לימון יחזיר את הגוון הבהיר לשיער.

9-  בקיץ שיער צבוע נוטה לדהות מהר יותר לאור השמש, על מנת לרענן את השיער ולהחזיר לו צבע רצוי להשתמש בשטיפה ומומלץ לבחור שטיפה ללא אמוניה.

10- בקיץ השפעת קרני השמש גורמת לשיער שומני להיות שומני יותר ושיער ייבש מתייבש עוד שיותר, לכן חשוב שכל אחד בהתאם לסוג שיערו ישמור על הזנת לחות טובה או על שטיפת השיער לאיזון השומניות.

11- על מנת לתת מראה חיוני ורענן לשיער ניתן לגזור את קצותיו, במידה והם מפוצלים.

הפנים-
שמירה על הפנים ושימוש נכון באיפור.
לאחר שסיימנו עם צמרת הראש, נעבור לפנים שגם הן אחד מהאיברים החשופים יותר לקרני השמש ונזקי הקיץ. הפנים הם האיבר הראשון עליו ניכרים סימני הקמטים וההזדקנות.

1- ראשית כל, לפני מריחת איפור מכל סוג, יש להספיג את הפנים בלחות . לבעלי עור שמן מומלץ למרוח סרום על בסיס מים, זאת על מנת להימנע מ"פנים מזיעות". לעור יבש מומלץ להספיג סרום על בסיס מים ועליו קרם לחות. הסרום בדרך כלל  מכיל ריכוז גבוה יותר של ויטמינים החיונים לעור מאשר קרם הלחות. ויטמין C  חיוני לעור וידוע כמגן מפני תחלואות הקיץ והסביבה בכלל, תפקידו חשוב בבניית רקמות הקולגן ואלסטין, המחברות את עורנו ולכן חשוב למראה הרענן של הפנים .  יש להספיג את הסרום ו/או קרם הלחות על ידי טפיחות קלות על העור עם כריות האצבעות ורצוי להמתין כרבע שעה לפני שממשיכים עם מקדם ההגנה או האיפור. ישנם תכשירי לחות המכילים מקדם הגנה, במידה ובחרתם תכשיר לחות מסוג זו, שימו  לב שמקדם ההגנה עומד על  15 s.p.f. לפחות, תכשירים אשר מכילים מקדם הגנה מבלי  שיצויין רמת ההגנה, לא יכיל בדרך כלל יותר מ-6 s.p.f.

2- לאחר מריחת קרם הלחות יש למרוח על הפנים קרם הגנה בעל מקדם גבוהה, רצוי לפחות 15 s.p.f. שימו לב  שמקדם ההגנה הינו מיועד לפנים. את מריחת מקדם ההגנה נמשוך עד הצוואר והמחשוף, על מנת למנוע הופעה של נמשים וכתמי שמש. מקדם ההגנה ישמש כשכבת מגן אשר תשפר גם יעילותו של תכשיר הלחות שמרחנו, שילוב של שני תכשירים אלו יוצר את ההגנה הטובה ביותר מפני קרני השמש.

3- מייק אפ- יש להשתמש במייק אפ נוזלי על בסיס מים או סיליקון. רצוי שהמייק אפ יהיה בעל אחוז כיסוי גבוה ויכיל מסנני קרינה. באזורים כהים ובמקומות בהם ישנם כתמים נשתמש כמובן בקונסילר. לנשים בעלות גוון עור כהה רצוי למרוח מייק בעל גוון  בהיר בדרגה אחת או שתיים, זאת על מנת להפחית את קרני השמש שייקלטו בעור, כשם שלובשים בגדים בהירים על מנת שיהיה פחות חם.

4- את הגבות מומלץ לאפר עם צללית מכיוון שבקיץ עפרון נמס מהחום ונמרח, רצוי צללית קרם שנתפסת יותר טוב. לפני איפור העיניים בצלליות נדאג לשים מייק אפ ופודרה על מנת שהצללית תתפס טוב ולא תמרח עם החום.

5- שימרים בגוונים לבן או פנינה ייתנו מראה חי ויוסיפו אור לפנים שזופות, ניתן להשתמש בהן מעל הסומק, להבלטת עצמות הלחיים או כצללית על עצם הגבה.

6- מסקרה על בסיס מים או המכילה קרטין עמידה בפני החום ואינה נמרחת, כמובן שעדיף לשים מסקרה עמידה במים אשר מחזיקה יותר טוב.

7- לאיליינר יש מספר פתרונות לבעיית המריחה, ניתן להחליף את האיליינר בצללית ומכחול דק או לחלופין להשתמש בצללית כתוחם לאיליינר וכך ליצור מגן לאיליינר. ניתן להשתמש גם באיליינר cake ומכחול.

8- לשפתיים אנו ממליצים למרוח ליפגלוס אשר בקיץ נותן להן מראה מבריק ולח. תוחם אשר יבש יותר מהליפגלוס ישמור על צורתו. לאיפור ערב ניתן למרוח מייק אפ על השפתיים לפני הליפסטיק, המייק אפ יקבע יותר טוב את הליפסטיק. במידה והשפתיים יבשות מומלץ למרוח תכשיר לחות לשפתיים לפני הליפסטיק.

9- לגבי הפודרה הייתי ממליצה לבחור פודרה אבקה אשר תקבע יותר טוב את המייק אפ, הצלליות, הסומק  ובשימושים נוספים.

10- את הסומק יש לשים מעל הפודרה על מנת ליצור שכבה אחידה של גוון הסומק מבלי ליצור כתמי צבע שייהרסו את המראה הטבעי.

11- לבסוף, חשוב לציין כי את הבושם לא נתיז ישירות על הצוואר ומאחורי האוזניים, האלכוהול יחד עם קרני השמש מגרים את העור ויוצרים כתמים, במיוחד באזורים אלו, בהם הוא עדין ודק יותר. ניתן במקום זאת להתיז את הבושם על השיער, באזורי הדופק (מתחת לשורשי כפות  הידיים) לשפשף על כפות הידיים ואז למרוח על האוזן עצמה, עליה לא ייוצרו כתמים מהשמש.

הגוף- אסתטיקת הגוף, כושר ותזונה נכונה.

1- מכיוון שמי הבריכה או הים אינם נקיים, רצוי לא להתגלח, לתלוש שיערות או בכלל להסיר שיער בשיטה כלשהיא לפני הרחצה, הסרת שיער בכל שיטה תפתח את נקבוביות העור ותעלה את הסיכוי לקבל זיהום, פטרת או פצעונים.

2-  ביום בו מבצעים הסרת שיער בבית השחי, אם בשעווה או בגילוח, לא מומלץ להשתמש בדאודורנט ובמקום זאת להשתמש בטלק בלבד.

3- לאלו אשר בזמן טיפול הסרת שיער בלייזר או i.p.l , רצוי להתרחק מהשמש שבוע אחרי כל טיפול, וגם אז לא מומלץ להיחשף לשמש או לצאת ללא מסנן קרינה. זאת כדי למנוע היווצרות של כתמי פיגמנטציה וגם מכיוון מכשירים אלו מסירים שיער יותר טוב ככל שעורנו יותר בהיר מהשיער וחשיפה לשמש לא רק מכהה את העור אלא מבהירה את השיער.

4- פעילות גופנית לא רק עוזרת לשמור על המשקל הרצוי אלא גם עוזרת לשמור על רמת אנרגיה לאורך כל היום ודוחה את העייפות אשר נוצרת מהחום. למי שלא אוהב לעשות ספורט כדאי לשתף את בן/בת הזוג, זה יכול להתפתח להרגל משותף, מהנה ובריא.

5- חלוקת האימון לשני אימון קצרים במהלך היום יכולה להפחית את הסלידה וגם תיתן אפקט יותר טוב של שריפת קלוריות, בנוסף זה ישפר את הרגשת הערנות במשך היום. אימון קצר בבוקר יעורר את הגוף ואת שריפת הקלוריות למשך היום. בנוסף,  תחושו רעננות למשך שעות היום לפחות עד הצהריים.

6- אנשים המבצעים פעילות אירובית מתלוננים לרוב על כאבים אורטופדיים בדרגות שונות, אם ברגליים, בגב בידיים או בכל איבר אחר שמופעל עליו לחץ ומאמץ. לעיתים אף אנשים מפסיקים להתאמן עקב אי הנוחות שבשרירים תפוסים או גב כואב. השקעה בנעלי ספורט מתאימות ואף רכישת מדרסים בהתאמה, יעזורו להפחית הרבה מהמאמץ המופעל על הגוף בזמן הספורט ואף ייתכן כי זה יהיה הקש שיעזור לכם להמשיך ולהתמיד באימון.

7- בקיץ חשוב לשתות הרב מים!! לנשים מומלץ לשתות כ 10 כוסות ביום לעומת כ15 כוסות לגברים. למי שמבצע פעילות גופנית מומלץ לשתות 2-5 כוסות יותר. תופתעו להיווכח עד כמה מערכת העיכול עובדת היטב ועור הפנים מקבל מראה בריא ורענן ואף פצעונים מבריאים מהר יותר, כל זאת מכיוון שהמים עוזרים לסירקולציה של מחזור הדם, כל הגוף, מקבל יותר חמצן וזה אומר שכל המערכות בגוף פועלות עובד טוב יותר. המים גם חיוניים לרקמות הרכות של הגוף, כמו השרירים, האלסטין והעור.  מומלץ לקחת לעבודה בקבוק מים ולשתות במהלך היום, כך נוכל לעקוב ולדעת האם שתינו מספיק או לא.

8-  בניגוד למה שהרוב חושבים ולמרות שמרגישים ירידה באכילת הפחמימות, כתוצאה ממספר סיבות בקיץ נהוג לאכול יותר מאכלים סוכרתיים ומשמינים ולאגור שומן. מבחינה ביולוגית הגוף שלנו מתוכנת לאכילה יתרה בקיץ על מנת לאגור שומן לחורף, שילוב של ימים ארוכים בהם אנו ערים ופעילים יותר , שתייה קלה מתוקה, אכילת גלידות, ארטיקים וכדומה, אלו הסיבות שאנו מסיימים את הקיץ עם כמה קילוגרמים עודפים.

9- כאשר לא אוכלים למשך תקופה ארוכה הגוף חש מחסור במזון ונכנס למצב של אגירת שומן לכן ארוחת בוקר חשובה מאוד לשבירת הצום של כל הלילה ומניעת אגירת הקלוריות  שהגוף מבצע.

10- חלקו את  הארוחות הגדולות שאתם אוכלים לשתי ארוחות נוספות, מבלי להגדיל את כמות האוכל, מכיוון שהגוף יקלוט אותה כמות סוכר לאורך כל היום, הוא יאגור פחות שומן. כמובן שארוחה מלאה וכבדה גורמת לתחושת עייפות מכיוון שהגוף מתרכז בפירוקה.

11- כפי שכבר הזכרנו מקודם, ויטמין c  ידוע כלוחם בתחלואות הקיץ וקרני השמש. בשילוב של  הויטמינים A ו- E יפחית את הקרינה הנקלטת בגופנו וכך את הסיכוי להתפתחות סרטן העור. ויטמין A במאכלים כתומים כמו גזר,עגבנייה, מלון, מנגו, משמש, שסק, פלפל וכו’. ויטמין C ישנו בעגבנייה, תפוזים, פלפל אדום, טחינה וכדומה.  ויטמין E נמצא בדגנים כמו החיטה, שמן סויה, חלמון ביצה, חסה, עלי בייבי ושאר ירקות העלים, אגוזים, שמן זית וכו’.

12- אכילת ירקות ופירות מומלצים לא רק עקב היותם עשירים בויטמינים וסיבים, אלא גם משום היותם קירור טבעי לגוף, לעומת בשר ומאכלים חמים אשר מעלים את חום הגוף ומעמיסים עליו.  אולם אכילה של יותר משלוש עד ארבע מנות של פירות (מנה= כוס חד פעמית) תעלה את רמת הסוכר בגוף וכתוצאה מכך נתחיל לצבור שומן. רצוי לקחת שקית של ירקות ופירות לעבודה, כך נחלק את אכילת הפירות והירקות בשעות היום.
כפות הרגליים
אחת הבעיות הכי ידועות בקיץ זו הלחות ברגליים אשר מביאה עמה אגזמה, פטרת וריחות לא נעימים. נוסף על כך כתוצאה מהחום הרבה סובלים מהתנפחות כלי הדם ברגליים ומכך כאבים בכפות הרגליים עצמם. העור היבש אשר מצטבר בכף הרגל רק מחמיר את הלחץ ברגליים, הריח והכאבים. על כן מצאנו לנכון לכתוב מספר טיפים אשר יעזרו להיפטר מתופעות לוואי אלו.

1- לאחר המקלחת ייבשו טוב טוב את כפות הרגליים, אל תתעצלו בגלל שהן רחוקות. מכיוון שקשה להגיע לייבוש וספיגה מושלמת עם המגבת, השיטה הכי טובה לעשות זאת, היא לקחת מייבש שיער ולעשות "פן" לרגליים, את ההבדל בטוח תרגישו.

2- הצורה הכי טובה להיפטר מלחות ברגליים זה ללכת עם נעל פתוחה, מה שמונע את הלחות והריח אך תורם לשיזוף הרגל, הצטברות העור היבש ולפעמים זה סתם לא מתאים לאירוע.

3- במידה ונועלים נעל סגורה יש לפזר טלק, באופן שווה, על כפות הרגליים. זה לא רק יספוג את הלחות המצטברת אלא גם ייתן ריח נעים וידחה את הריח הרע.  פיזור הטלק גם בתוך הנעל עצמה ייתן אפקט יותר טוב של ספיגת הלחות והריח.

4- כאשר נמצאים במקומות ציבוריים כמו השירותים בים או המקלחות בבריכה ישנו סיכוי גדול להידבק בפטריות, אגזמה ושאר מחלות הרגליים, לכן חשוב לנעול כפכפים אשר יקטינו את הסיכוי  למחלות אלו.

5- שפשוף וקילוף העור היבש וגזירת הציפורניים יקטינו את הלחץ הנוצר בנעילת נעליים וכך נקטין את כאבי הרגליים. את הציפורניים יש לגזור בצורה עגולה ולא עמוק מידי, על מנת למנוע פציעה של העור או ציפורן חודרנית אשר תכאיב לנו.

6- הרמת הרגליים למספר דקות יזרימו את הדם חזרה לגוף ויתנו מרגוע למשך זמן קצר.

7- כמובן שמריחת קרם לחות תקטין את היווצרות העור היבש ואת היווצרותו בכפות הרגליים. יש לעשות זאת בסוף היום כאשר אין צורך לנעול נעליים, כך נמנע לחות מיותר לכף הרגל.

8- ישנם אין סוף של סוגי קומפרסים לרגליים לריכוך העור היבש, להפחתת נפיחות או להרגעת הכאבים, את כולם יש לעשות למשך 20 דקות עד חצי שעה. גם אם הטיפול מיועד להרגעת כאבים, רצוי לשפשף את העור היבש ולעשות פילינג לכפות הרגליים, הרי כל שהייה של חצי שעה במים תרכך את העור ותקל על עבודה השפשוף. אחרי הקומפרסים והפילינג, מריחת קרם לחות לרגליים או שמנים אתריים תהיה אפקטיבית יותר מכיוון שנקבוביות העור יהיו פתוחות יותר ויקלטו יותר טוב את התכשיר.

א. חצי ליטר מים קרים, 2 טיפות לבנדר, 2 טיפות קג’פוט ו2 טיפות קורנית ירגיעו נפיחות ובצקות שנוצרו מחום הקיץ וממאמץ הרגל. יש להספיג במטפחת או מטלית רב פעמית ולעטוף את הרגל, ניתן להכין גם כמות יותר גדולה ולטבול את הרגליים בגיגית.

ב. עוד אפשרות להפחת כאבי רגליים, נפיחות וריכוך העור, לקחת כחופן מלח גס ולערבב עם ליטר מים קרים .

ג. להכנת תערובת מנצחת ניקח 50 סמ"ק של שמן שקדים או זרעי ענבים ונוסיף 2 טיפות מהתמציות הבאות- קמומיל, לבנדר, איקליפטוס וקורנית. תערובת שמן זו מצויינת לעיסוי כפות הרגליים והרגעת הכאב.

ד. ישנם קומפרסים אשר ניתנים על ידי רופאים כמו מגנזיום אשר נהדר להעלמת כאבי רגליים שנוצרים כתוצאה מכלי דם נפוחים.

זהו, עכשיו אתם מוכנים לעבור את הקיץ מבלי ל"היחשף" יתר על המידה לכל נזקיו. שימרו על טיפים אלו והשתדלו לעשותם ככל האפשר, רק כך באמת תרגישו בהבדל, כמובן שיש להקפיד על כך כל שנה, אתם כבר תראו לבד את ההבדל בין בריאות גופכם ועורכם לשל חבריכם.

כתיבת תגובה